Novinky

Pozvánka na vycházky ke Světovému dni mokřadů 2020

2. února je již tradičně po celém světě připomínán Světový den mokřadů. Ten označuje datum podepsání Úmluvy o mokřadech, majících mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva, nazývané také Ramsarská úmluva. Při této příležitosti Česká společnost ornitologická připravila sérii vycházek zaměřenou na poznávání vodních druhů ptáků a význam našich mokřadů pro jejich zimování a tah.

Pozvánky je možné naleznout na odkazu níže:...

Celý článek

Nové tůně pomohou vyprahlé krajině

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) v tomto roce podpořil částkou téměř 100 000 Kč vznik nových či obnovení stávajících tůní na Jindřichohradecku, u Smiřic, Valašského Meziříčí, na Vysočině i na Plzeňsku u Radnic. Tůně pomohou zadržování vody v krajině a ochrání i mizející mokřadní rostliny a živočichy. S budováním tůní pomáhají dobrovolníci z místních ochranářských spolků. Pro boj s katastrofálním suchem by podobných aktivit mělo být stonásobně více.

Vlivem využívání a přetváření krajiny...

Celý článek

AOPK ČR spustila mobilní mapovou aplikaci Mokřady

Byla spuštěna nová mobilní aplikace mokřady, která vás provede po všech našich mezinárodně významných mokřadech. Zájemci se z aplikace dozví spoustu informací o našich mezinárodně významných mokřadech, dostanou tipy na výlety, mohou se zaposlouchat do hlasů ptáků, kteří se v jednotlivých lokalitách vyskytují a závěrem mohou prověřit své znalosti v krátkých kvízech. Mobilní aplikace je funkční i na tabletech. Bude možné ji aktualizovat či doplňovat o nové informace a fotografie.

Aplikaci je...

Celý článek

Naše mokřady na Mapomatu

Na MapoMatu (http://mapy.nature.cz/) v tématické úloze Aplikovaná ochrany přírody byly publikovány vrstvy Mokřadů. Zahrnují již dříve publikované vrstvy Mokřadů ČR, které však byly doplněny o nové podklady, mimo jiného také o data ČSOP z programu Naše mokřady. Informace z programu Naše mokřady nyní tedy mohou sloužit jako podkladová data pro případné revize mokřadních vrstev pro dotační účely. Prezentace na MapoMatu umožnuje práci s dalšími mapovými zdroji informací zároveň.

Celý článek